در زمان انجام فعالیت های ورزشی سیستم بدن تحت تنش و فشار بالایی قرار دارد که این امر منجر به افزایش درجه حرارت بدن, افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود.

همچنین در زمان فعالیت ورزشی مواد زائدی مانند کراتین و میوگلوبین در عضلات تولید می شود. بعلاوه اینکه, بدن هرمونهایی مانند آدرنالین و اندورفین را ,در زمان ورزش, در سیستم بدن آزاد می کند. اگر یک ورزشکار بعد از فعالیت ورزشی به سادگی توقف کند و هیچ فعالیتی انجام ندهد, میزان چرخش آدرنالین و اندورفین در بدن بالا بوده که این امر نهایتا منجر به احساس بی قراری و بیخوابی در شب می شود. همچنین تحقیقات نشان داده اند که مواد زائد در بدن به نظر می رسد که منجر به خستگی و سفتی در بدن می شود که برای افرادی که به سرعت درجه حرارت بدنشان و ضربان قلب و فشار خون کاهش میابد مناسب نمی باشد.

بنا به دلایل ذکر شده در بالا می توان نتیجه گرفت که  سرد کردن بدن بعد از انجام فعالیت ورزشی مفید می باشد. این امر موجب کاهش تدریجی درجه حرارت بدن, ضربان قلب و فشار خون می شود که باعث می شود به آرامی به مقدار حالت نرمال خود بازگردد. با انجام حرکات ملایم عضلانی نیز مواد زائد عضلانی نیز از عضلات تخلیه می شوند. با انجام حرکات ملایم در فرآیند سرد کردن بدن هرمونهایی را رها می کند که اثر آدرنالین را خنثی کرده و باعث استراحت و خواب بعد از تمرین می شود. بدلیل افزایش درجه حرارت بافت بدن, تمرینهای بعد از ورزش یک فعالیت ایده آل جهت حفظ رنج حرکتی مفاصل و انعطاف پذیری آن می باشد.

بعضی از ورزشکاران بعد از فعالیت های شدید ورزشی ممکن است که موارد ذکر شده بعد از سرد کردن را حس نکنند, اما آنها باید به این امر واقف باشند که بعلت احتمال مزایای ذکر شده در بالا بهتر است که این حرکات بعد از فعالیت ورزشی صورت پذیرد. بهترین امر جهت عادت به این کار تمرین این حرکات از سنین پایین می باشد.

فرآیند سرد کردن بعد از انجام فعالیت ورزشی

بطور کلی سرد کردن اولین بخش از فرایند ریکاوری ورزشکار بعد از فعالیت ورزشی شدید می باشد. یکی از ایده آل ترین برنامه های سرد کردن پس از ورزش بصورت زیر می باشد:

1- 5 دقیقه اول: این زمان شامل کشش ساده کلیه عضلات بدن می باشد.

2- 5 دقیقه دوم: که شامل حرکات سبک سوئدی مانند دراز کشیدن و روی هوا با پا دوچرخه زدن می باشد.

3- 2 دقیقه پایانی: شامل پرش ملایم بوده بطوری که دست و پا کاملا آزاد باشند.

بعبارت دیگر زمانی می توان بطور کلی آماده برای اتمام فعالیت شد که ضربان قلب از حدود 170 bpm به 100 bpm برسد.