مشاهده مسابقات ورزشی مختلف مانند والیبال, فوتبال, بسکتبال و غیره باعث ترغیب افراد به انجام فعالیتهای ورزشی مختلف می شود.

حال اگر علاقه مند به انجام فعالیت ورزشی شدید, اجازه ندهید که این علاقه باعث شود که یک فعالیت ورزشی را بیش از حد انجام دهید, زیرا که انجام بیش از حد و نامنظم فعالیتهای ورزشی باعث بروز آسیب دیدگی در افراد می شود و آسیب دیدگی اصلی ترین دلیل برای منصرف شدن از ورزش کردن می باشد.

از آنجائیکه بروز آسیب دیدگی در ورزشکاران غیر قابل کنترل می باشد, اما اقداماتی در جهت کاهش احتمال آسیب دیدگی حین فعالیت ورزشی می توان انجام داد. تحقیقات نشان داده اند که اگر ورزشکار بتواند اقدامات پیشگیرانه موثری را انجام دهد احتمال بروز آسیب دیدگی تا حدود 25 درصد قابل کاهش می باشد. در ادامه اقداماتی که ورزشکار در جهت کاهش احتمال آسیب دیدگی می تواند انجام دهد ذکر شده است:

1- افزایش تدریجی فعالیت ورزشی

بافتهای مختلف بدن مانند تاندونها, عضلات, پو ست و مفاصل جهت سازگاری با فعالیت ورزشی نیاز به زمان دارند. آغاز فعالیت ورزشی با شدت زیاد باعث اعمال بیش از حد نیرو بروی این بافتها می شود, که این مسئله منجر به بروز آسیب دیدگی می شود. بهمین منظور بهتر است که فعالیتهای ورزشی را با شدت کمی آغاز کنید و بتدریج در جلسات تمرینی منظم و پیوسته فشار تمرینات را افزایش دهید.

2- استفاده از تجهیزات ورزشی مناسب و متناسب با اندام خود

اگر در ورزش کردن از تجهیزات خاصی استفاده می کنید, حتما از تجهیزات متناسب با اندام خود استفاده کنید. این تجهیزات هم نباید بزرگتر از اندام شما باشد و نه کوچکتر از اندام شما باشد, زیرا این مسئله باعث اعمال فشار بیش از حد روی اندام شما می شود. شاید مهمترین این تجهیزات کفشهای شما می باشد که باید متناسب با پاهای شما و فعالیتی که انجام میدهید, انتخاب شده باشند.

3- گرم کردن قبل از انجام مسابقه

گرم کردن پیش از انجام فعالیت ورزشی در جهت کاهش احتمال آسیب دیدگی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. گرم کردن پیش از مسابقه باعث افزایش درجه حرارت بدن و انعطاف پذیری عضلات می شود که این امر باعث کاهش احتمال آسیب دیدگی می شود.

4- آشنایی با قوانین فعالیت ورزشی

قوانین ورزشی عموما به این جهت وضع می شوند تا بروز آسیب های ورزشی را به حداقل برساند. لذا آشنایی با قوانین ورزش خاصی که انجام می دهید مخصوصا ورزشهای پربرخورد باعث می شود تا از انجام حرکات خشونت آمیز در ورزش جلوگیری شود.

5- استفاده از ساپورتهای ورزشی

سعی کنید در فعالیت های ورزشی از ساپورتهای مناسب استفاده کنید تا بتوانند اندام شما را در مقابل ضربات مختلف و تغییر جهت های ناگهانی محافظت کنند. عموما ساپورتهای ورزشی به این دلیل تولید می شوند که مانع از برخورد مستقیم و یا کاهش نیروی وارده در صورت برخورد مستقیم شود. همچنین این ساپورتها از رها شدن و حرکت بیش از حد مفاصل در تغییر جهت های ناگهانی جلوگیری می کنند.

6- استراحت کافی

ورزشکارانی که روزهای متوالی زیادی را صرف انجام تمرین و فعالیت ورزشی می کنند در معرض آسیب بیشتری قرار دارند. متاسفانه بسیاری از ورزشکاران فکر می کنند که انجام فعالیت پرفشار برای مدت زمان طولانی باعث بهبود عملکرد آنها می شود. عضلات و مفصلهای بدن, بعد از هر جلسه تمرین احتیاج به استراحت کافی جهت سازگاری با شرایط فیزیکی جدید دارند. این امر باعث می شود که بدن قویتر و مقاوم در مقابل آسیب دیدگی ها شود. رسیدن به شرایط ایده ال فیزیکی احتیاج به برنامه زمانی مناسب و منظم و انجام تمرینهای منظم تدوین شده توسط متخصص و مربی ورزشی دارد.

7- در زمان خستگی هرگز ورزش سنگین نکنید

اگر در طول روز فعالیت فیزیکی زیادی انجام داده اید سعی کنید که از انجام فعالیت ورزشی پر فشار پرهیز کنید و فقط به انجام حرکات کششی اکتفا کنید. خستگی بدن و عضلات باعث افزایش احتمال آسیب دیدگی در ورزشکاران می شود.

8- داشتن یک رژیم غذایی مناسب

کمبود انرژی عضلانی باعث خسته شدن زود هنگام عضلات و در نتیجه بروز آسیب دیدگی می شود. لذا, کاهش چربی ورودی و افزایش ویتامین, مواد معدنی و آنتی اکسیدانها مورد نیاز بدن در رژیم غذایی امری ضروری می باشد.

9- تامین آب مورد نیاز بدن

میزان آب مورد نیاز بدن با شرایط آب و هوایی متغییر می باشد. مصرف چای, قهوه و نوشیدنیهای غیرمجاز پیش از انجام فعالیتهای ورزشی پرهیز شود زیرا که این موارد باعث کاهش آب بدن در حین فعالیت ورزشی می شوند. انعطاف پذیری بافتهای بدن با کاهش آب بدن کاهش میابد و در نتیجه نمی تواند فشار وارد بر بدن را بخوبی تحمل کند. در این حالت احتمال بروز آسیب دیدگی نیز افزایش میابد.

10- در نظر داشتن شرایط آب و هوایی

اگر وضعیت آب و هوایی بد می باشد سعی کنید که از انجام فعالیتهای ورزشی در محیط های باز پرهیز کنید. زمینهای لغزند و خیس باعث لغزش و ریزش افراد می شود که این مسئله می تواند منجر به بروز آسیب دیدگی شود. در چنین مواردی باید شدت تمرینات خود را کم کنید. همچنین داشتن یک برنامه تمرینی منعطف و داشتن تمرینات درون منزل و باشگاهی جایگزین مناسبی برای این شرایط بد جوی می باشد.